top of page

Ból dolnej części pleców

Ból dolnej części pleców to jedno z najczęstszych problemów układu mięśniowo-szkieletowego dotykających populację.

Statystyki pokazują, że 80% populacji przynajmniej raz w życiu doświadczy dolegliwości związanych z bólem w dolnej części pleców.

Ból dolnej części pleców to ogólny termin, a wiele różnych schorzeń może być przyczyną bólu w okolicy dolnej części pleców, bioder i bólu typu sciatica

Istnieje wiele przyczyn bólu dolnej części pleców, poniżej przedstawiamy kilka z najczęstszych:

Zespół stawów międzykręgowych

Stawy międzykręgowe to małe stawy z tyłu kręgosłupa, które odpowiadają za wiele ruchów obrotowych i ograniczają ruchy boczne. Zespół stawów międzykręgowych to podrażnienie lub uszkodzenie tych stawów kręgosłupa.
 

Ból jest często najbardziej odczuwalny podczas przejścia z pozycji siedzącej do pozycji stojącej lub ze skłonionej pozycji do pozycji stojącej. Ból wywołany przez stawy międzykręgowe często może imitować objawy rwy kulszowej, ponieważ potrafią one przekazywać ból do kończyny dolnej.
 

Czynniki predysponujące Współistniejącym czynnikiem tego schorzenia jest często praca przy biurku, która wiąże się z długotrwałym siedzeniem przez większość dnia. Tego rodzaju pacjent zazwyczaj utrzymuje nieprawidłową postawę siedzącą, co może prowadzić do osłabienia mięśni prostujących kręgosłup i destabilizacji kręgosłupa, przyczyniając się do tego schorzenia.
 

Znaczenie silnego korpusu i treningu mięśni kręgosłupa nie może być przeceniane.

ZZL_7144.jpg

Dyskopatia lędźwiowa i przepukliny dysku

Kręgosłup lędźwiowy składa się z pięciu segmentów kostnych zwanych kręgami. Pomiędzy każdym kręgiem są elastyczne krążki międzykręgowe lędźwiowe, które pełnią funkcję amortyzatorów dla kręgosłupa.

Krążki międzykręgowe składają się z dwóch elementów: twardy zewnętrzny pierścień tkanki włóknistej zwany zwłóknieniem pierścienia i galaretowaty środek wewnątrz zwłóknienia pierścienia zwany jądrem miażdżystym. Struktura jest następnie utrzymywana razem przez więzadła z przodu i z tyłu kręgów. Dodatkowe wsparcie zapewniają mięśnie tułowia.

Nagromadzenie mikrourazów na dysku (najczęściej w wyniku długotrwałego siedzenia) może spowodować przepuklinę. Najczęściej skutkuje to objawami typowymi dla rwy kulszowej.

Objawy dyskopatii:
  • Ból centralny w dotkniętym obszarze ​​kręgosłupa z potencjalnym bólem promieniowanie na pośladek, udo, łydkę lub stopę

  • Uczuciesztywność i ograniczona ruchomość kręgosłupa

  • W przypadku przepukliny jądra miażdżystego objawy mogą obejmować również nieprawidłowe czucie,mrowienie lub drętwienie, osłabienie lub niedowład mięśni, osłabienie odruchów ścięgnistych

  • Bólnasila się podczas siedzenia, prowadzenia samochodu lub wstawania.

Jak możemy pomóc?
Opieka chiropraktyczna oferuje ukierunkowane podejście do łagodzenia bólu krzyża poprzez zajęcie się przyczynami źródłowymi. Poprzez ręczną regulację kręgarze dążą do skorygowania nieprawidłowego ustawienia kręgosłupa i poprawy funkcji stawów, zmniejszając zakłócenia nerwów i promując naturalne procesy gojenia organizmu. Ponadto kręgarze oceniają i eliminują brak równowagi mięśniowej, złą postawę i czynniki związane ze stylem życia przyczyniające się do bólu krzyża. Wynik to ulga od dyskomfortu i poprawa ogólnego funkcjonowania. Spersonalizowane plany leczenia, oparte na dokładnych ocenach, kierują podejściem chiropraktycznym, z potencjalną współpracą z innymi pracownikami służby zdrowia
w celu kompleksowego leczenia bólu.
bottom of page